TEMMUZ AYI FAALİYETLERİ
Fındık yaprağının analizini yapmak için, yaprak örneklerinin alınma şekline göre, (Bir yıllık sürgünlerin en uç yaprağından başlayarak geriye doğru üçüncü yaprak alınır.) yaprakların bu ayın ikinci yarısında alınması ve analizlerinin yapılması sağlanır.

Bahçe altı temizliğine devam edilir, kurutma ortamlarının iyileştirilmesi sağlanır.

Çalıştırılacak işçilerin iş akdi formalitesi ile iş sağlığı ve işçi güvenliği açısından çalışanların barınma ortamları hazırlanır.

Hasat için gerekli malzemeler hazırlanır.

HASTALIK VE ZARARLILARLA MÜCADELE FAALİYETLERİ

Bahçelerdeki zararlı yoğunluğunun durumuna göre, Fındık Yeşil Kokarcası mücadelesinin yeterli olmadığı görüldüğünde bir ilaçlama daha temmuzun ilk yarısına kadar yapılır. ( Bu husus iklim şartlarına göre bir hafta ileri ya da bir hafta geri olabilir.)

Fındık Dalkıran zararlısına karşı yapılan ilaçlamanın etki süresi dikkate alınarak, ikinci bir ilaçlama daha yapılır. (İlaçlama yapılmadan önce zararlının yoğun ve sürekli çıkışının olduğu yaz döneminde (haziran-temmuz) esas mücadele zamanını belirlemek için mekanik mücadele yönteminden olan tuzaklar kullanılır. Tuzak, bahçeyi temsil edecek şekilde yerde 1-1,5 m yüksekliğe, Haziran Ayı başında asılır. Haftada bir tuzaklar kontrol edilerek yakalanan erginler sayılır. Tuzakta yakalanan ergin sayısında ani bir yükseliş görüldüğünde ilaçlama yapılır, bu dönem yaklaşık Haziran ayı sonu, Temmuz ayı başına denk gelir.)

Külleme hastalığının mücadelesi için ayrıca bir ilaçlama daha yapılır. Ancak, hasat’a 21 gün kala hiçbir kimyasal mücadele yapılamaz.

Fındıkların rahat toplanabilmesi için, yabancı otlar ile dip sürgünü temizliğine dikkat edilir.


facebook twitter pinterest google-plus

EnglishTurkey