ÜRETİM
ŞG Köleoğlu Ltd. Fındık çiftliğinde fındık üretimi, birim alandan alınan en yüksek verimin alınması yönünde hedeflenmiştir. Halen ülkemiz 1 hektar alanda ortalama 960 Kg. üretim yapmaktadır. Bizler ise bu rakamın 4-5 katı olan 4.500 – 5.000 Kg. üretim hedeflemekteyiz.

Ayrıca, üretilen fındığımızın iç oranı olan randımanını % 53-55 arası, Çürük miktarını %0,2 oranında ve 9 mm üzeri iç fındık miktarını da % 92’ler seviyelerinde üretimi hedefliyoruz.

Arazimizde çeşit olarak Foşa (Yomra-Trabzon Sivrisi) fındık çeşidini tercih ettik. Bu çeşide yaklaşık 5 yıl boyunca alan gözlemleri yaptıktan sonra karar verdik.

2015 yılı Şubat ayında, Giresun ili, Espiye ilçesi, Soğuk Pınar beldesinde çiftçilik yapan Hacıbey KÜMBÜL den temin ettik. Çıplak köklü aldığımız fidanları, Giresun ili, Merkez ilçesi, Evren Köyünde bulunan Akbaş Fındık Üretim Çiftliğinde tüplere aldık.

2014 yılı sürgünleri olan fidanlarımızı, sıra arası 7 metre, sıra üzeri 7 metre aralıklar ile 3 yıllık yanmış çiftlik gübreleri kullanarak dikimlerini gerçekleştirdik.

2017 yılında kurmuş olduğumuz damlama sulama sistemi ile bundan sonraki dönemlerde sulamaları ve bitki besin elementlerini daha verimli kullanarak gerek birim alandan alınan ürünün miktarını, gerekse de kalitesini en yüksek seviyede tutacağız.


facebook twitter pinterest google-plus

EnglishTurkey